Į pirtis įsileidžiamas imperatoriškasis akmuo

Angelė Mockutė Šiaulietis bendrosios praktikos gydytojas Gintaras Dokšas pirtį kaitinančius lietuviškus riedulius „paslėpė" po žadeitu - pusbrangiu mineralu. Imperatoriškuoju akmeniu tituluojamas žadeitas yra vienintelis pusbrangis akmuo, tinkantis pirtims ir saunoms. Šis akmuo lietuviškose pirtyse dar laikomas prabangia naujiena.


Įvertino garo pranašumą


 Prieš atverdamas pirties duris G. Dokšas įspėjo, jog nieko ypatingo nepamatysime: pirtis žadeitu neišklota - šis akmuo išdėliotas kapsulėje, ir tiek. Pirties šeimininkui atleidžiame - žadeitu klotos saunos pasaulyje skaičiuojamos ant rankos pirštų.
 G. Dokšas yra pirties mėgėjas, tad išbando visas pirties naujienas. Kažkas pasiūlė vietoje įprastų akmenų naudoti žadeitą.
 "Akmenį draugų pirtyje įvertinau ne vizualiai. Pirtį reikia bandyti nuogam, su vantyte ir su kvapu", - šmaikštavo.
 Pirties akmeniu žadeitas laikomas dėl savo savybių. Akcentuojama, kad žmogaus organizmą teigiamai ir gydomai veikia iš žadeito išsiskirianti silicio rūgštis, turinti nuskausminamąjį, antitoksinį ir uždegimą slopinantį poveikį.
 Medikas to nesureikšmina - ką gali žinoti, ką jis iš organizmo ištraukia?
„Po pirties visada jaučiuosi geriau, atsigauna kūnas ir siela. Aš vertinu šio akmens išskiriamą garą. Žadeitas karštį atiduoda palengva, todėl garas nėra toks karštas - malonus. Prakaitas bėga upeliukais, o karščio nejauti", - palygino medikas.
 Sį malonumą G. Dokšas vadina brangiu. Už kilogramą žadeito mokėjo bene po 26 litus ir akmens pirko pustrečio kibiro. Į vieną kibirą telpa apie 10 kilogramų.


Reikia švaraus ir šilto vandens


 Pasak žadeitą Šiaulių rajonui tiekiančios medienos įmonės projektų vadovo Vytauto Bružo, akmuo pirtyje yra ne interjero detalė - jis sukaupia ir į aplinką atiduoda šilumą. Svarbu ne tik akmenis tinkamai sukrauti, paliekant tarpus oro cirkuliacijai (netinkamai sudėjus akmenis krosnis gali perkaisti). Nuo pasirinkto akmens ir jo struktūros priklauso pirties kokybė.
 „Žadeitas pirtyje ypač vertinamas. Lyginant su paprastais akmenimis, jis sugeria mažiau vandens. Tai reiškia, kad apipiltas vandeniu jis savo temperatūrą keičia pamažu, ir pirtyje pasklinda nematomas, sausesnis, o ne odą tvilkantis garas. Tokioje pirtyje lengviau kvėpuoti, be to, žadeitas slopina neigiamą įkaitusio metalo poveikį", - teigė V. Bružas.
 Vandens užpilama saikingai - nepilna stiklinė (100 -150 mililitrų). Pilamas švarus (be geležies ir kitų priemaišų) ir šiltas vanduo. Ir ne staigiai šliūkštelima, bet užpilama lėtai.
 „Norint gero garo, vanduo pilamas ant tinkamai įkaitusio akmens. Užpylus vandens ant gerai įkaitusio akmens, krosnelė „atsidūsta" - ūžteli. Jei akmuo dar neįkaitęs, ant jo paviršiaus vanduo putoja ir skleidžia drėgną, sunkų garą", - sakė V. Bružas.


Riedulį geriau traukti iš upės


 Ar mūsų lietuviškas lauko rie­dulys jau niekam tikęs?
 „Galima krosnelę prikrauti ir mūsiškių riedulių. Tik juos geriau traukti iš upės - jie yra švaresni, mažiau užteršti aplinkos poveikio. Pirtims netinka tik kalkiniai bei nevienodos sandaros akmenys. Akmuo turi būti vientisas. Tai patikrinti paprasta: į akmenį kaukštelėjus metaliniu daiktu, turi girdėtis skardus garsas", - sakė V. Bružas.
 Teigiama, kad žadeitas ilgaamžiškesnis už laukų riedulį ar vulkaninės kilmės akmenį. Kiek tarnaus akmuo, priklauso nuo to, kaip dažnai kuriama pirtis. Tačiau paprastą akmenį rekomenduojama keisti kas 2 - 3 metus, o žadeitas naudojamas ilgiau.
 Tačiau bet kurio akmens negalima užteršti: ant akmenų nepilamas eteriniais aliejais ar žolelių antpilais pakvėpintas vanduo (kvapiosioms medžiagoms garinti yra specialūs ant akmenų statomi ar kabinami indai) ir alus. Užterštas akmuo nebeskleidžia gaivaus kvapo, dėl priemaišų akmenys „prikepa" ir nebelieka šilumos cirkuliacijai reikalingų oro tarpų.
 Praėjus kiek laiko akmenis rei­kia perkrauti, pašalinti nuolaužas, suirusį akmenį pakeisti sveiku.

 

Trumpai apie žadeitą

  • Pasaulyje žinomos tik kelios vietos, kuriose randama reto pusbrangio nevulkaninės kilmės mineralo. Pagrindiniai žadeito tiekėjai yra Birma ir Rusija.
  • Pilkšvai žalsvos žadeito uolienos slepia skaidriai žalias gyslas - vertingiausią, brangų, juvelyriniams dirbiniams skirtą žadeitą, tad tikslios žadeito radimvietės yra neskelbiamos ir saugomos.
  • Ieškant brangios gyslos, didžiulis luitas pjaunamas ir paskui skaldomas mažais gabalais. Jie taip pat yra vertingi, tad neišmetami, apdorojami ir naudojami pirtyse bei saunose.
  • Amuletai iš žadeito populiarūs jau daugiau nei 6000 metų.
  • Žadeito gydomoji galia geriausiai atsiskleidžia dėvint žadeito papuošalus ar darant rytietiškus masažus su šiuo akmeniu.
  • Žadeito sudėtyje yra iki 100 kartų mažiau žmogaus sveikatai kenksmingų sunkiųjų metalų, kurie aptinkami įprastai pirtyse naudojamuose akmenyse.
  • Unikalaus akmens išskiriama energija turi daugelio ligų gydomųjų galių. įkaitinto žadeito gydomosios savybės sustiprėja. Akmenį apliejus vandeniu, pirtyje pasklinda malonus švarios aplinkos kvapas, tampa lengva kvėpuoti.

Šiaulių kraštas 2008.12.04